W nagrodę… Kraków

Nawet ptak się tym miastem zachwyca,

zanim przemknie pomiędzy domami…

J. Hordyński

Dnia 6 czerwca uczniowie SOSW zwiedzali perłę zabytków polskich – miasto Kraków. Wycieczka do Krakowa stanowiła nagrodę za realizację projektu; „ Wspólnie sprzątamy nasz las”.

Uczniowie Ośrodka wraz z opiekunami: p. A. Michnowską, A. Wiśnios i J. Tomczyk zwiedzili najpiękniejsze miejsca w zabytkowym mieście. Trasa zwiedzania wiodła od Barbakanu po wzgórze Wawelu. Największą atrakcją dla naszych uczniów była Jaskinia Smoka oraz zabytkowy rynek z  kramami kupieckimi- Sukiennicami. W drodze z Wawelu na rynek uczniowie zwiedzili piękny Kościół OO. Franciszkanów z witrażami i malowidłami wg. projektu St. Wyspiańskiego. Przy kościele zatrzymali się w miejscu szczególnym dla Polaków a szczególnie dla polskiej młodzieży – mowa o „ oknie papieskim”w budynku Kurii Diecezjalnej. To z tego okna papież, Jan Paweł II wypowiadał do młodych słowa wiary, modlitwy, wspominał, śpiewał „ Barkę”. Nie mogliśmy tu nie przyjść.

Na Rynku krakowskim tętni życie. Zagubieni szukają się pod pomnikiem wieszcza Adama, fruwają gołębie , słychać hejnał i stukot przejeżdżającej dorożki… Po długim chodzeniu czeka na nas obiad i deser. Potem jeszcze krakowskie zakupy czyli koniecznie dla każdego krakowski  obwarzanek zwany też preclem lub bajglem. Kraków żegna nas słońcem. W drodze powrotnej wspominamy piękny Kraków.