20 lutego wychowankowie grup wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Starachowicach gościli ratownika medycznego pana Marcina Pytlosa.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika medycznego było przygotowanie wychowanków do wykonywania czynności udzielenia pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku , w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na samym początku ratownik pokazywał dzieciom jak wygląda strój , w którym pracuje na co dzień. Wyjaśnił również na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.

Następnie wychowankowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań.

Uczyli się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwalili sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

Wychowankowie mieli okazję praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę i bardzo chętnie uczestniczyli w proponowanych ćwiczeniach.

Kolejnym punktem spotkania była resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Wychowankowie wspólnie z panem Marcinem ćwiczyli na fantomie.

Dzięki praktycznym zajęciom jakie zaprezentował nam ratownik medyczny, uczniowie uwrażliwili się na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz wyposażyli się w umiejętności, które należy systematycznie poszerzać i utrwalać.

Dziękujemy panu Marcinowi za wspólnie spędzony czas pełen uśmiechu, radości, a przede wszystkim za wiedzę, która na pewno przyda się nam w życiu codziennym.

Organizatorkami spotkania były panie Karolina Rożek i Dorota Dziewierz- Wróblewska.