4-14 września 2022

września 2022

W dniach 4-14 września 2022 roku w odbył się obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych w Zakopanem zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie. W przyjaznym sportowcom pensjonacie „Maria” zakwaterowanych było 56 zawodników oraz 14 trenerów i wychowawców z całego województwa świętokrzyskiego. Klub Olimpiad Specjalnych „ARKA” ze Starachowic reprezentowało 10 zawodników: 6 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  i 4 ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Opiekę nad grupą sprawowały panie: Dorota Dziewierz-Wróblewska i Beata Żurowska z SOSW w Starachowicach.

Siłownia, piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, badminton, bocce, ringo, kręgielnia, unihokej, zajęcia rozciągające to obozowa codzienność, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ale to nie wszystko, wszystkich, także trenerów   i wychowawców, obowiązywała codzienna  gimnastyka poranna oraz treningi biegowe. W ramach zajęć sportowych w pływaniu zostały zorganizowane  dwa wyjazdy na „Termy Chochołowskie”, gdzie oprócz pływania uczestnicy skorzystali z nowoczesnych osiągnięć odnowy biologicznej.

Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych to nie tylko zajęcia sportowe. Zawodnicy dzielnie brali udział w wyprawach turystycznych po tatrzańskich szlakach. Przemierzyli pieszo wiele kilometrów. Turystyczne szlaki zaprowadziły uczestników na Nosal, nad Morskie Oko, na Polanę Stążyską, zielonym szlakiem na Jaszczurówkę i na zakończenie na Rusinową Polanę, gdzie przy wspaniałej pogodzie wszyscy mogli podziwiać przepiękne widoki Tatr. Dla wszystkich uczestników tego wyjazdu zorganizowany był  także prawdziwie góralski grill przy muzyce góralskiej na żywo.

Obóz sportowy Olimpiad Specjalnych to szczególna forma czynnego wypoczynku i treningu, to ogromna szansa na poznanie swoich możliwości, usamodzielnianie, uspołecznianie, nauka tolerancji wobec siebie i innych.

Obóz został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki – Program Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2022r. – Organizacja obozów sportowych dla osób niepełnosprawnych Olimpiad Specjalnych Polska.

15 września 2022

15 września 2022 nasi uczniowie pod opieką p. A. Góry wzięli udział w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w Biegach Przełajowych – ŚSKF ,, Sprawni Razem” w Baryczy. Nasi zawodnicy: K. Faber, D. Jarosz, M. Wiatr, S. Kozłowski rywalizowali na różnych dystansach. Wszyscy zawodnicy ukończyli bieg plasując się w czołówce biegaczy w swoich kategoriach wiekowych. Każdy z uczestników został nagrodzony medalem.

16-18 września

W dniach 16-18.09 reprezentacja piłki nożnej SOSW Starachowice uczestniczyła w Mistrzostwach Polski organizowanych przez ZSZ Sprawni Razem w Zakopanem. Uczniowie podczas rozgrywek rywalizowali z drużynami z województw : Śląskiego, Mazowieckiego, Pomorskiego oraz Małopolskiego. Zawodnicy naszej drużyny spisali się bardzo dobrze zarówno po za boiskiem jak i podczas turnieju gdzie ostatecznie zdobyli V lokatę. 3-dniowy wyjazd poza domem był również świetną okazją do integracji i rozwijania zainteresowań, w pięknych okolicach gór tatrzańskich. Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili również zabytkowe Krupówki, Gubałówkę oraz Zakopiański Aqua Park. Podczas finałów MP w Zakopanem Ośrodek Szkolno-Wychowawczy reprezentowali: Dominik Jarosz, Jakub Jeziorski, Jakub Sipa, Michał Wiatr, Hubert Kaczmarczyk, Sylwester Kozłowski, Mateusz Sipa oraz trener drużyny Kacper Rak.

21 września 2022

21 września 2022  po raz kolejny uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego mieli okazje wystartować na IX Papieskim Przełajowym Biegu Integracyjnym w Kielcach. Wzięła w nich udział  rekordowa ilość zawodników, reprezentujących aż 16 Szkół i Ośrodków z całego województwa świętokrzyskiego. Uczniowie reprezentujący nasz Ośrodek to: Aleksandra Ling, Angelika Kowalska, Mikołaj Kowalski, Mateusz Jodański, Kacper Łyda, Krystian Sławek. Zostali oni uhonorowani złotymi medalami oraz pucharem za pokonanie trasy 2000 m., ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej. Całe zawody odbywały się na terenie wzgórza Karczówka, z malowniczą metą przy Klasztorze.

30 września 2022

Już po raz szósty 30 września 2022 roku Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  w Starachowicach w ramach działalności  Olimpiadach Specjalnych i istniejącego w naszym Ośrodku klubu  Olimpiad Specjalnych „ARKA” współorganizowaliśmy Świętokrzyski Turnieju Piłki Nożnej i Golfa. Całe zawody rozgrywały się zgodnie z przysięgą Olimpiad Specjalnych, którą po wciągnięciu flagi i odegraniu hymnu wygłosił dumnie nasz uczeń Karol Faber

” Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Gościliśmy  120 zawodników  z całego województwa świętokrzyskiego. Nasza drużyna w składzie: Adam Gębura, Karol Faber, Jakub Jeziorski, Dominik Jarosz, Jakub Sipa, Kacper Łyda, Dawid Szafrański, Michał Wiatr, Hubert Kaczmarczyk, Julia Faber, jak co roku nie zawiodła naszych oczekiwań i zdobyła pierwsze miejsce w turnieju piłki nożnej. Zawodnicy pod czujnym okiem trenera Kacpra Raka pokazali bardzo wysoką formę i umiejętności pokonując w meczach finałowych swoich rywali 5:1, 6:1. Gole na swoim koncie odnotowali Karol Faber, Kacper Łyda, Dominik Jarosz, Dawid Szafrański, Adam Gębura. Wielki sukces odniósł również uczeń Patryk Ciosek, który uplasował się na drugiej pozycji w turnieju golfa