Projekt „Szlachetna Paczka”

            Po raz pierwszy w Powiecie Starachowickim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Starachowicach, ul. Staszica 16 we współpracy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt „Szlachetna Paczka”. Projekt o zasięgu ogólnopolskim objęła honorowym  patronatem Minister Edukacji Narodowej. Inicjatorem akcji  od 2001r jest Stowarzyszenie Wiosna z Krakowa.

            Przeszkoleni wolontariusze, zakwalifikowani do realizacji projektu to nauczyciele szkół specjalnych SOSW ze Starachowic ul. Staszica 16 oraz członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Ideą projektu jest niesienie „Mądrej Pomocy” – wolontariusze spotykają się z potrzebującymi rodzinami i diagnozują ich sytuację, a następnie włączają do projektu tylko te rodziny, co do których mają pewność że pomoc może być dla nich inspiracją do zmiany.

            Akcja polega na tym, że każdy z mieszkańców powiatu (załoga zakładu, itp.) może wybrać rodzinę, której ich zdaniem warto pomóc. Projekt łączy pomagających wolontariuszy i osoby potrzebujące pomocy we wspólnym działaniu

            Liderem wolontariatu na terenie powiatu starachowickiego jest pani pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Starachowicach.

Zachęcamy mieszkańców powiatu starachowickiego do logowania się na stronie szlachetnej paczki i włączenie się do projektu.

Wolontariusze:

1.Grażyna Raczyńska – lider

2. Justyna Tomczyk – zastępca lidera

3. Marta Bonio

4. Emilia Węcek

5. Monika Grudniewska

6. Sylwia Kuźdub

7. Agnieszka Michnowska

8. Beata Dudkiewicz

9. Janusz Sobiecki

10. Mateusz Gembski

11. Małgorzata Krawczyk

11. Kinga Prostak

12. Sebastian Dec

13. Wioletta Szczęsna

                        W dniu 08.12.2012r. sztab Szlachetnej Paczki z powiatu starachowickiego, który mieści się w SOSW ul. Staszica 16 w Starachowicach przekazał rodzinom paczki zebrane w czasie akcji. Drużyna Szlachetnej Paczki to nauczyciele szkół ze Staszica 16, Pani Małgorzata Krawczyk oraz członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. 

Wytypowano rodziny wymagające pomocy oraz koordynowano przyjęcie paczek od darczyńców. W naszym powiecie odzew na akcję był bardzo duży. Osobami o wielkim i otwartym sercu okazali się min. pracownicy starachowickich instytucji i zakładów pracy: Starostwa Powiatowego, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy, Perfopolu.

Wytypowano i pomoc otrzymało 14 rodzin. Serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy za przygotowanie Szlachetnej Paczki, która na nadchodzące święta przyniosła wiele radości. Społeczność szkół z ul. Staszica 16 w Starachowicach życzy wszystkim zaangażowanym w naszą akcję zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.