W dniu 30.05.2021r.wychowankowie grup wychowawczych SOSW wraz z wychowawcami p. A.Plewińską i p.J.Sobieckim byli na wycieczce turystyczno-krajoznawczej na Świętym Krzyżu. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic, obejrzenie różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz walorów turystycznych tego regionu.

Zwiedzanie rozpoczęło się od wyprawy do wioski Babyjagowo, w której świętokrzyskie czarownice pokazały zwiedzającym niezwykłe atrakcje regionu, między innymi Chatkę Baby Jagi czy jaskinię Zbója Madeja z naturalnego kamienia odtworzoną zgodnie z legendami. Najwięcej frajdy, zabawy i nieco strachu zapewnił wychowankom duży plac zabaw, łódź Wikingów i tunel strachu.

Następnie wychowankowie wjechali Kolejką Świętokrzyską na Święty Krzyż. Na szczycie góry podopieczni zobaczyli najstarsze polskie Sanktuarium, kiedyś jedno z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Obecnie przechowywane są tam relikwie Drzewa Krzyża Świętego, na którym ukrzyżowano Jezusa. Kolejnym punktem zwiedzania oraz podziwiania widoków i walorów ziemi świętokrzyskiej było wejście na platformę widokową gołoborza na Łysej Górze. Zakończeniem wspaniałej wycieczki był grill nad zalewem Piachy w Starachowicach. Wychowankowie pełni wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do ośrodka. To była bardzo ciekawa i kształcąca wycieczka.