XVI   DZIEŃ PAPIESKI – „ BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA”

16 października mija 38 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II.

W 1978 roku Rzym był dla mnie miejscem odległym  – znanym wyłącznie z lekcji historii. Kiedy Polak został Papieżem, Rzym stał się realny, bliski i otwarty.. bo taki był nasz papież.

Kolejna rocznica skłania nas do refleksji nad nauczaniem i dziełem Świętego Jana Pawła II.

Wystawa prac plastycznych, która powstała by uczcić tak wielkiego Polaka to tylko niewielki gest, by nie zapomnieć tego wspaniałego dziedzictwa, polskiej historii, w które tak pięknie wpisał się Syn tej ziemi; Karol Wojtyła.

Gdy dokoła mówią językami, dźwięczy pośród nich jeden: nasz własny..

W spotkaniu z młodzieżą zgromadzoną na wzgórzu Lecha  Ojciec Święty jakże mocno podkreśla wartość i wagę dziedzictwa, pochodzenia …

„ W dziejach kultury polskiej odzwierciedla się dusza narodu. Żyją w nich jego dzieje. Jest ona nieustającą szkołą rzetelnego i uczciwego patriotyzmu.

Te słowa mówi do was człowiek, który swoją duchową formację zawdzięcza od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi – polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom.

Mówiąc do Was młodych, w ten sposób, pragnę przede wszystkim spłacić dług, jaki zaciągnąłem wobec tego wspaniałego dziedzictwa, jakie zaczęło się od Bogurodzicy. I proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!

/ fragment przemówienia Ojca Św. / 1979r/

Kiedy myślę: Ojczyzna, szukam drogi, która zbocza przecina…

Więc schodzimy ku tobie, ziemio, ziemio naszych upadków i zwycięstw, która wznosisz się we wszystkich sercach…

Ziemio, która nie przestajesz być cząstką naszego czasu.

Ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń.     /Jan Paweł II /

                           Ojcze Święty Janie Pawle II .. PAMIĘTAMY