Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Temat: Dbam o zdrowie. Zajęcia z wykorzystaniem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.

Cele ogólne:

– kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych

– zachęcanie do aktywności ruchowej, uprawiania sportu

– rozwijanie umiejętności komunikacyjnych

Cele szczegółowe:

– uczeń umie opisać ilustracje

–  uczeń potrafi nazwać zasady przedstawione na ilustracjach

– uczeń zna zasady dbania o zdrowie

– uczeń potrafi liczyć na konkretach

– uczeń potrafi nazwać grupy produktów zawarte w piramidzie zdrowego żywienia

– uczeń wie, które piętro piramidy zdrowego żywienia zajmują poszczególne produkty

– uczeń potrafi tworzyć grupy produktów

– uczeń wie które produkty są dobre, a które złe dla zdrowia

– uczeń potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej

– uczeń potrafi dopasować sprzęt do dyscypliny sportowej

Metody i formy pracy:

– oparte na słowie, oparte na działaniu praktycznym, ćwiczenia z wykorzystaniem technologii komputerowej

– grupowa, indywidualna, indywidualna z pomocą nauczyciela

Środki dydaktyczne:

przedmioty związane z tematyką zajęć

– monitor interaktywny

– dostęp do Internetu

– Zintegrowana Platforma Edukacyjna

– e- podręcznik

–  multimedialny tekst łatwy do czytania i zrozumienia

– ćwiczenia multimedialne

 

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:

  1. Nauczyciel wita się z uczniami.
  2. Nauczyciel prezentuje uczniom przedmioty związane z zajęciami. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie tematu zajęć.
  3. Nauczyciel zapoznaje uczniów z pracą na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Uczniowie poznają funkcje dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.

Faza właściwa:

  1. Nauczyciel prezentuje uczniom ilustracje przedstawiające zasady dbania o zdrowie. Zadaniem uczniów jest opisanie ilustracji. Uczniowie starają się nazwać zasady przedstawione na ilustracjach. Uczniowie wymieniają zasady dbania o zdrowie.
  2. Nauczyciel przedstawia uczniom piramidę zdrowego żywienia. Uczniowie rozwiązują test jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczą poszczególnych pięter piramidy
    i zawartych w niej grup produktów.
  3. Ćwiczenie multimedialne. Zadaniem uczniów jest dopasowanie produktów
    do odpowiednich grup.
  4. Ćwiczenie multimedialne. Zadaniem uczniów jest wskazanie zdrowych produktów.
  5. Ćwiczenie multimedialne. Zadaniem uczniów jest ułożenie zdań z rozsypanek wyrazowych.
  6. Ćwiczenie multimedialne. Zadaniem uczniów jest dopasowanie dyscypliny sportowej do przedstawionego sprzętu sportowego.

Faza końcowa:

  1. Nauczyciel rozmawia z uczniami o ich wrażenia związanych z pracą na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Uczniowie wyrażają swoją opinię.
  2. Nauczyciel dziękuje uczniom za udział w zajęciach.